Sprawiają wrażenie dywanu unoszącego się w powietrzu i spływającego w dół delikatną falą. Tymczasem to wrażenie finezji i lekkości jest efektem solidnej konstrukcji. Na czym polega sekret schodów dywanowych? Odpowiadamy w poniższym wpisie.
Jak są osadzone schody dywanowe?
Oprócz wrażenia efektywnego zawieszenia w powietrzu schody dywanowe charakteryzuje odsłonięty układ budowy. Przyglądając się ich bocznej linii, z łatwością dostrzeżemy charakterystyczny zygzak utworzony przez zbiegające stopnie. To wynik specyficznych rozwiązań konstrukcyjnych zastosowanych podczas montażu schodów dywanowych.
W ich układzie zrezygnowano z elementów nośnych. Pozbawione są więc typowej dla innych schodów belki nazywanej potocznie policzkiem, w którą wpuszcza się kolejne stopnie. Otrzymujemy więc konstrukcję samonośną złożoną ze stopni oraz podstopni i nic dziwnego, że zastanawiamy się nad tym, w jaki sposób scalono ją z bryłą budynku.
Schody dywanowe wymagają opracowania zupełnie odmiennego modelu montowania. Zazwyczaj w tym celu wykorzystuje się ścianę nośną, przy której umieszcza się ciąg schodów. Wówczas elementy konstrukcji przytwierdza się do ściany za pomocą wpuszczonych do niej bolców. Natomiast same stopnie zespala się śrubami monterskimi. Początek i koniec ciągu znajdują umocowanie w posadzce parteru oraz w stropie piętra. W innych rozwiązaniach schody montuje się do specjalnie ustawionego filaru. Często również balustrada pełni rolę elementu, do którego podwiesza się schody.
Kiedy mniej znaczy więcej
Schody dywanowe dzięki zredukowaniu ilości elementów nośnych zajmują o wiele mniej miejsca niż inne rozwiązania. Sprawdzą się więc tam, gdzie dysponujemy ograniczoną przestrzenią. Ponadto ze względu na futurystyczny kształt przypominający spływający dywan chętnie są montowane we wnętrzach aranżowanych w nowoczesnym i minimalistycznym stylu.
Zazwyczaj wykonuje się je z tego samego materiału co podłogi, drzwi i inne elementy drewniane. Wówczas uzyskujemy wewnątrz domu harmonię i jednolity wygląd sprawiający wrażenie precyzyjnie zaplanowanej koncepcji.
W przypadku schodów dywanowych ważne jest, aby nie zakłócić ich lekkości niewłaściwym doborem balustrady. Rozwiązaniom tym szczególnie odpowiadają balustrady wykonane z hartowanego szkła, metalu lub z ażurowo ułożonych elementów drewnianych.
Schody dywanowe mogą przyjmować typowe układy biegu, a więc: prosty, zabiegowy czy wachlarzowy. Wybór przeważnie jest podyktowany uwarunkowaniami przestrzeni i oczywiście oczekiwaniami klienta.
Jednak nie wolno zapominać o tym, że tak oszczędne w wyrazie, za jakie się postrzega schody dywanowe, wymagają zastosowania solidnych i najlepszych jakościowo surowców. Muszą przecież spełniać te same funkcje co inne typy schodów, a więc utrzymać ciężar nawet do 300 kg. Wybierać należy więc gatunki drewna charakteryzujące się twardością i wytrzymałością, np. dąb, buk lub jesion albo drewno egzotyczne będą idealnym i trwałym rozwiązaniem.